Takip Edin

Teknoloji

BTK açıkladı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor!

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Tüm Türkiye, 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depreminin yaralarını sarmak için tek yürek olurken, önümüzdeki dönemde meydana gelebilecek depremlerde can ve mal kaybına karşı önlemler alınıyor. Bu önlemlerden birisi de, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurulu’nun yönetmelik taslağını yayınladığı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi.

22 Ocak tarihinde yani depremden iki gün önce yayınlanan “Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik Taslağı” acil durumlarda kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde bildirimler almalarını sağlayan sistemlerin kurulması ve işletilmesine ilişkin hususların belirlenmesini içeriyor.

BTK, Ulusal Mobil Uyarı Sistemi’nin detaylarını açıkladı

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre afet ve acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlara ilişkin bildirimler ulusal mobil uyarı sistemi üzerinden yapılacak.

İlgili kurum ve kuruluşların ve kamuoyunun görüşüne açılan sistem, 4 temel bileşenden oluşuyor. Yukarıda belirttiğimiz herhangi bir acil durumda coğrafi olarak belirli bölgelerdeki  kullanıcıların Mobil Alarm Sistemi (CMAS), Hücresel Yayın Sistemi (CBS), Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS yöntemlerinden en az birisi ile bildirim almaları sağlanacak.

Bu 4 temel bileşeni biraz daha detaylı açıklamak gerekirse;

– Mobil Alarm Sistemi (Commercial Mobile Alarm System – CMAS) afet durumlarında, gerekli teknik özellikleri karşılayan cihazlara sahip kullanıcıların bildirimler almalarını sağlayan sistem.
– Çağrı Öncesi Anonsu, mobil elektronik haberleşme şebekesinde çağrı başlatılmadan önce arayan aboneye dinletilen ses kaydını.
– Hücresel Yayın Sistemi (Cell Broadcast System – CBS) ise aynı anda belirli bir bölgedeki bütün kullanıcılara metin tabanlı mesaj iletilmesini

sağlayan teknolojiyi ifade ederken, SMS’in ne olduğunu zaten herkes biliyor.

İşletmeciler, ulusal mobil uyarı sistemi tarafından CMAS, CBS, SMS ve çağrı öncesi anonsu yöntemleri ile kendilerine gönderilen bildirimlerin, eksiksiz ve ücretsiz olarak gönderilmesini sağlayacak teknik altyapıyı, yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde kurmak ve işletmekle yükümlü olacak.

Konu ile ilgili farkındalık sağlayabilmek ve kullanıcılara bilgilendirme yapmak amacıyla yılda en az 1 defa gönderilecek bildirimlerle sistem altyapısının çalışma durumu işletmeci tarafından kontrol edilecek.

Mobil Alarm Sistemi yöntemi ile yapılacak bildirimler; devlet düzeyinde uyarılar, hayati riskler ile ilgili uyarılar ve kayıp/kaçırma duyuruları olmak üzere üç farklı kategoride yapılabilecek.

Bildirimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından seçilen coğrafi bölge, il, ilçe ve alan bazında olabilecek. Engelli ve yaşlı abonelerin bildirimleri almasının kolaylaştırılması için sesli uyarı, görsel uyarı, titreşim uyarısı vb. yöntemler kullanılabilecek. Bildirimler en az 160, en fazla 360 karakter uzunluğunda olacak. İşletmeci gönderilen bildirimleri, azami 1 dakika içerisinde işleyerek kullanıcılara iletilmek üzere yayımlayacak.

Ulusal mobil uyarı sistemi kapsamında çağrı öncesi anonsu yöntemiyle yapılacak bildirimler ise tüm Türkiye bazında yayımlanacak.  Çağrı öncesi anonsu içeriğinin süresi ilgili yetkili kullanıcı tarafından en fazla 15 saniye olacak şekilde hazırlanacak.

İşletmeciler, Hücresel Yayın Sistemi (CBS) yöntemiyle kullanıcılara göndereceği bildirimleri, bildirim onay sürecindeki tüm onay işlemlerinin tamamlanmasını müteakip azami 1 dakika içerisinde işleyerek kullanıcılara iletilmek üzere yayınlayacak.

Kaynak: SDN – Mehmet Ali Ertunç