Takip Edin

Ekonomi

Erdoğan’ın İş Bankası takıntısında skandal adım! AKP Genel Merkezi’nde akıl almaz toplantı

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

AKP Genel Merkezi’nde İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerinin hazineye devri için oluşturulan komisyonun toplantısına SPK ve BDDK Başkanlarının da katıldığı ortaya çıktı.

 

İktidar partisinde, İş Bankası’ndaki CHP tarafından temsil edilen Atatürk hisselerinin hazineye devri için çalışmalar sürüyor.

Yeni Çağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre; devrin gerçekleşmesine yönelik çalışmalar, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında parti genel merkezinde oluşturulan komisyon tarafından gerçekleştiriliyor.

Hisselerin devrinin hukuki bir zemine oturtulması için değerlendirmelerin yapıldığı komisyonun dün gerçekleşen toplantısında, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in de yer aldığı öğrenildi. AKP Genel Merkezi’ndeki toplantıya katılan SPK ve BDDK başkanlarının yapılacak düzenlemenin içeriği ile ilgili görüşlerini bildirdiği kaydedildi.

Öte yandan AKP’nin hisselerin devri için yasal düzenlemenin yanında algı oluşturmak için de çalışmalar yaptığı belirtildi. Öngörülen algı çalışmasına göre, CHP’nin İş Bankası’ndaki Atatürk’e ait hisselerin karını Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarmada sorun çıkardığı ve hisselerin hazineye devri durumunda kar miktarının daha düzenli bir şekilde aktarılacağı söylemi işlenecek.