Takip Edin

Gündem

Menderes Türel’den, Başkan Böcek’e Konyaaltı üzerinden “Haysiyet Cellatlığı Yaptınız!”

Alper Safa Usta

Yayınlanma tarihi

-

MENDERES TÜREL KONYAALTI SAHİL PROJESİ’NİN NİHAİ VE KESİN SONUÇLARINI SOSYAL MEDYASINDAN DUYURDU.

 Belediye seçimlerinin ardından Antalya Büyük Şehir Belediyesi’nde Menderes Türel’in başkanlığını devrettiği Muhittin Böcek,  göreve gelmesinden kısa bir süre sonra bankamatik memurları sloganıyla sesini duyurdu. Konu ile ilişkin denetime gelen bazı bakanlıklar ve bilirkişilerin ön raporuna dayanarak, Konyaaltı Sahil projesini eleştirmiş ve meclis kararı ile ihalenin iptali sürecini başlatmış ve basın toplantısını konyaaltı’nda kullanılan dubalar üzerinden yolsuzluk söylemi ana teması ile yapmıştı. Ağustos ayında kesinleşen İçişleri Bakanlığı, Sayıştay ve Danıştay nihai kararının sonucunda yapılan iddiaların asılsız olduğu belgendi.

Haberimizde konuya ilişkin tüm bilgiler detaylıca yer alıyor.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek, Menderes Türel’i başkanlık yaptığı dönemde Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yapılarak Alkoçlar A.Ş.’ye devredilen Konyaaltı Sahil Projesi’nde kamuyu 15 milyon lira zarar uğratmakla suçlamıştı.

Menderes Türel döneminde Yap-İşlet-Devret usulüyle yaptırılan ve Alkoçlar A.Ş.’ye devredilen Konyaaltı Sahili işletmesi, kamu zararına uğratıldığı iddiasıyla Muhittin Böcek yönetiminde Antalya Büyükşehir Belediyesi meclisi tarafından 20 Ocak 2020’de iptal edilmişti. Alkoçlar A.Ş. ise bu karara karşı yargı yoluna başvurmuştu.

İddialarını bir çok kanaldan ilan eden Muhittin böcek yaptığı basın toplantısında son olarak, belediyenin 20 Ocak da verdiği kararın yürütmesinin mahkeme tarafından durdurulmasına da değinen Böcek, kendilerine henüz resmi bir yazının gelmediğini, o yüzden ellerindeki bilgi ve belgeleri mahkemeye sunamadıklarını, verecekleri cevaptan sonra da mahkemenin vereceği karara güvendiklerini belirtti.

Konuya ilişkin bağımsız yargı organlarının ve İçişleri bakanlığının gerekli inceleme ve tetkikleri ağustos 2020 de tamamlanarak nihai ve kesin sonuçların açıklanması sonrasında Menderes Türel ve başkanlık yaptığı dönemdeki yönetim aklanmıştır.

Menderes Türel bu nihai ve kesin kararları sosyal medya hesabından duyurmuştur. Haberimizde Menderes Türelin üç dakikayı geçen konuşmasının tamamı yer alıyor.

Menderes Türel: İftiracı Muhittin Böcek istifa etmeli - Sayfa 4 ...

İşte Türel’in baştan sona tüm konuşması konuşması

Menderes Türel ”Bu gün sizlerle uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden Konyaaltı projesi ile ilgili nihai ve kesin sonuçları paylaşmak için bir aradayım. Konyaaltı sahil düzenlemesinde İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay müfettişlerinin kesinleşmemiş ön raporlarını kesin hükümmüş gibi halka sunan, yapılan iş ve işlemlerde kamu zararı oluştuğu ve hukuk dışı işlem yapıldığı yalanına sarılan Muhittin Böcek’in suratında bu nihai kararlar tokat gibi patladı.”  İfadeleriyle cümlelerlerine başlayan Sayın Türel;  ilgili bakanlık ve yargı organların kararlarını dile getirdi. Bu esnada arka planda Menderes Türel”in ifadelerini kullandığı kesin hüküm niteliğinde kararların işaretlenerek kanıt niteliğinde gösterilmesi dikkatlerden kaçmadı. Sayın Türel “ İşte o kararlar”  diye başladığı söze kesin ve nihai kararları okuyarak devam etti.

“İçişleri bakanlığı: Konyaaltı sahil düzenlemesi için Menderes Türel döneminde alınan kararlar da yasaya ve yönetmeliklere aykırı bir işleme rastlanmadığı görülmüştür. Yapılan ihalede kamu zararından bahsedilemeyeceği gibi aksine kamu yararı sağlanmıştır.

Sayıştay: Kamu zararı oluşmadığından ilişilecek bir husus bulunmadığına oy birliği ile karar verilmiştir.

Danıştay: Muhittin Böcek döneminde alınan ihalenin feshine yönelik encümen kararında yetki unsuru açısından açıkça hukuka aykırılık bulunduğu kabul edilmiştir. Davaya konu işlemin gerekçesinin idarenin Muhittin böcek yönetiminin yorumundan kaynaklandığı sonucuna ulaşıldığına, Antalya İdare Mahkemesinin Böcek yönetimi tarafından yapılan sözleşmenin feshinin uygunluğuna yönelik kararın da hukuki isabeti bulunmamaktadır.”

Deneyimli başkan Türel ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Muhittin Böcek ve yönetimine seslenerek halktan özür dilemesi çağrısında bulundu. Sayın Türel böyle devam etti. “Bu üç karar sonrasında Konyaaltı sahil düzenlemesi ihalelerinde kamu zararı ve usulsüzlük vardır yalanına sarılan Muhittin Böcek ve yönetiminin, attıkları iftiralardan dolayı halkımızdan özür dilemeleri bir erdem olacaktır. İftira kampanyalarının ilk gününde dahi gelin, istediğiniz kanalda istediğiniz gazetecinin yönetiminde, canlı yayında gerçekleri tartışalım demiştim. Planlı kampanyalarının gereği olarak teklifimi kabul etmemiş, kaçmışlardı. Ama bağımsız yargı ve devletin ilgili kurumlarının verdiği kararın sonucundan kaçamadılar.

Menderes Türel’den sert yanıt

Menderes Türel kendi dönemi boyunca Antalya’ya yaptığı hizmetlerde hiçbir usulsüzlüğün olmadığını ve görevini layıkıyla yerine getirdiğini belirterek, haysiyet cellâtlığı ve hukuku hiçe sayarak sürdürülen iftira kampanyasının sona erdiğini, açık bir dille şu şekilde ifade etti:

“ Bir kere daha hatırlatmak isterim Antalya Büyük Şehir Belediyesi; Başkanı olarak görev yaptığım dönemlerde, hakkında soruşturma iznini doğuracak hiçbir iş ve işlemi bulunmayan, bağımsız yargı tarafından dava açılmayan, ender belediyelerden biri olmuştur. Bu şeref bize yeter. Haysiyet cellâtlığı yaptığınız, hukuku hiçe saydığınız bu kampanyanız da sona erdi. Fakat iş tutma biçiminiz haline gelmiş olan kirli siyaset ürünü iftira kampanyalarınızın durmayacağını da biliyorum. Şüphem yok ki gerek kirli oyunlarınız gerekse Konyaaltı sahil projesine gösterdiğiniz özel ilginiz ve açığa vurduğunuz planlarınızla ilgili vicdani kararı aziz milletimiz verecektir.”

Menderes Türel’in, Tüm bu nihai ve kesin sonuçların neticesinde Muhittin Böcek ve Böcek yönetimine dava açıp açmayacağı merak konusu oldu?

Alper Safa Usta Yapımcı/Yönetmen/Eleştirmen

Devamını oku